Czy ekologiczna odzież z konopi zrewolucjonizuje świat mody?

Ekologiczna odzież z konopi jest coraz bardziej widocznym trendem na rynku modowym. Jak dokładnie tworzone są ubrania z włókien konopnych? Jakie są ich największe zalety? Sprawdź to!
Avatar

W dobie walki z postępującą katastrofą klimatyczną coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby kupowane ubrania pochodziły z etycznych źródeł i były tworzone z naturalnych materiałów. Oprócz znanych i lubianych tkanin, takich jak len czy bawełna coraz szerzej dostępne są również ekologiczne ubrania z konopi. Na czym polega ich fenomen i czy mogą zmienić oblicze świata mody? Odpowiadamy. 

Konopie siewne w przemyśle odzieżowym

Chociaż odzież z konopi dopiero niedawno zaskarbiła sobie miejsce w sercach miłośników mody, to jednak wytwarzanie ubrań z tej grupy roślin ma bardzo długą historię. Konopie siewne były niezwykle chętnie wysiewane jeszcze na wiele wieków przed naszą erą. 

Popularność tej rośliny wynika przede wszystkim z bardzo niewielkich wymagań glebowych i pielęgnacyjnych. Jej tempo wzrostu jest natomiast niezwykle szybkie, dlatego w stosunkowo krótkim czasie można wyprodukować wiele ubrań z konopi. 

W ostatnich dekadach konopie siewne były mało popularne ze względu na złą sławę innego gatunku, który kojarzony jest z zakazanymi środkami psychoaktywnymi. Obecnie jednak odzież z włókien konopnych odkrywana jest na nowo szczególnie ze względów ekologicznych. 

Ubrania z konopi a zmiany klimatyczne

Ubrania z konopi wydają się idealną odpowiedzią na potrzeby współczesnych konsumentów, którym na sercu leży dobro planety i środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do wielu innych roślin konopie siewne mogą być uprawiane niemal wszędzie, także na nieurodzajnych glebach – wyjaśnia lek. med. Magdalena Nita, ekspertka współpracująca z placówką medyczną Centrum Medycyny Konopnej

Uprawa kopii siewnych na szeroką skalę nie pochłania tak dużych ilości wody, jak dzieje się to w przypadku innych roślin (m.in. bawełny czy lnu). Szybki wzrost i duża odporność powodują mniejsze zapotrzebowanie na środki ochrony roślin oparte na pestycydach. To z kolei prowadzi do ograniczenia przenikania takich środków przez ziemię do wód gruntowych.

Zobacz też:  Jak kupić najlepsze klapki damskie sportowe?

Ekologiczna odzież z konopi świetnie więc wpisuje się w ruch slow fashion. Jej produkcja nie jest dużym obciążeniem dla środowiska, a ubrania są przyjazne dla skóry i trwałe. 

Wytrzymałość i przewiewność ekologicznej odzieży z konopi

Niewątpliwą zaletą włókien konopnych jest ich nieprzeciętna wytrzymałość. Ubrania z nich wykonane są nie tylko bardzo przyjemne w dotyku, ale też nawet po wielu praniach zachowują swój pierwotny kształt i fakturę. 

W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych ubrania z konopi są lekkie, przewiewne i pozwalają skórze oddychać. Mogą więc okazać się doskonałym wyborem na czas letnich upałów.

Ekologiczna odzież z konopi dla alergików

Nie da się ukryć, że różnego rodzaju alergie i nadwrażliwość skórna to problemy, które pojawiają się współcześnie coraz częściej. Ubrania wyprodukowane z konopi siewnych mogą być doskonałą alternatywą właśnie dla osób, które na co dzień mierzą się z tego typu dolegliwościami. Tkanina stworzona na bazie konopi jest niezwykle miękka i delikatna, dlatego nie powoduje żadnych problemów skórnych ani podrażnień. 

Czy ekologiczna odzież z konopi ma jakieś wady?

Czy mimo licznych zalet ubrań wykonanych z konopi można dostrzec również jakieś ich wady? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że na ten moment dostępność takich tkanin jest dość ograniczona, co sprawia, że są sprzedawane w wysokich cenach. Można jednak liczyć na to, że z czasem na nasz rynek będzie trafiało coraz więcej tego typu ubrań, co sprawi, że ten problem stanie się mniej uciążliwy. 

Ekologiczna odzież z konopi jest nadal rzadko spotykana, jednak można spodziewać się tego, że z czasem jej popularność wzrośnie. Jest ona bowiem nie tylko bardzo trwała, ale również ekologiczna i delikatne dla skóry. 



Zobacz także:
Zobacz też:  Jakie cechy powinny mieć elementy odzieży medycznej dla lekarzy?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też