Wyprawka dla pierwszoklasisty – co, kiedy i gdzie kupować?

kinga

Początek nauki w szkole to przeżycie dla całej rodziny. Dla rodziców najważniejsze jest skompletowanie wszystkich niezbędnych rzeczy do nauki w pierwszej klasie. Co powinna zawierać wyprawka dla pierwszoklasisty?

Kiedy i gdzie kupić wyprawkę do szkoły?

Na pytanie, kiedy kupić wyprawkę do szkoły, nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Niektórzy wolą zrobić to wcześniej, inni kompletują wszystko na ostatnią chwilę. Ta druga opcja nie jest najlepszym rozwiązaniem – wyprawkę szkolną lepiej kupić pod koniec lipca albo na początku sierpnia. Dzięki temu zyskacie pewność, że waszemu pierwszoklasiście niczego nie zabraknie. Spokojne zakupy – nie na ostatnią chwilę – dają również możliwość porównania cen w różnych sklepach. I uniknięcia kolejek. Wyprawkę do szkoły można kupić w dużym markecie, księgarni albo przez internet.

Jaki plecak do szkoły dla pierwszoklasisty?

Plecak do szkoły dla pierwszoklasisty powinien być porządny i pojemny, uszyty z nieprzemakalnego materiału, wygodny do noszenia, wyposażony w praktyczne przegródki (szczególnie w komorę na format A4). Godne polecenia jest sztywne dno oraz ergonomiczny, usztywniany tył zapewniający ochronę dla kręgosłupa. Plecak do szkoły musi mieć, co chyba najważniejsze, szerokie, regulowane, wygodne szelki. Warto rozejrzeć się za plecakiem wyposażonym w odblaskowe elementy.

Plecak do szkoły nie powinien być szerszy niż barki dziecka. Plecak należy nosić na obu ramionach – to bardzo ważne. Dzięki temu chronicie swoje dziecko przed wadami postawy i zapobiegacie skrzywieniu kręgosłupa.

I jeszcze jedna ważna rzecz: plecak do szkoły dla pierwszoklasisty nie powinien być ciężki; dodatkowo obciążą go jeszcze podręczniki, zeszyty oraz przybory szkolne. Waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15 proc. masy ciała dziecka (zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego).

Zobacz też:  Jakie cechy powinny mieć elementy odzieży medycznej dla lekarzy?

Jakie są niezbędne rzeczy do szkoły?

Niezbędne rzeczy do szkoły dla pierwszoklasisty to oczywiście plecak, obuwie na zmianę (oraz worek), podręczniki, ćwiczeniówki i zeszyty, a także: okładki na książki i zeszyty, strój gimnastyczny, blok rysunkowy, blok techniczny, piórnik, długopisy, ołówki, teczka, farby (plakatowe, akwarelowe), pędzle, strugaczka, gumka do ścierania, kredki, klej, bibuła, flamastry, plastelina, nożyczki (uwaga! Dzieciom posługującym się lewą ręką należy kupić nożyczki dla leworęcznych). Wyprawka do szkoły może być uzupełniona o śniadaniówkę oraz bidon.

Wiele szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego udostępnia listę zakupową – warto zapoznać się z nią, żeby kupić to, co najpotrzebniejsze.

Czego nie warto kupować do wyprawki dla pierwszaka?

Tak naprawdę warto trzymać się listy zakupowej (udostępnionej przez szkołę albo własnej) i nie kupować nic więcej, zwłaszcza pod wpływem chwili. Zwykle jest to marnowanie pieniędzy. Na zakupy warto wybrać się bez dziecka, które w sklepie nie będzie kierować się funkcjonalnością ani jakością, a impulsem oraz emocjami, np. wybierając przedmioty z wizerunkiem ulubionych bohaterów.

Zbędne rzeczy do wyprawki dla pierwszoklasisty to z kolei elektroniczne gadżety, zabawki, przedmioty niedostosowane wiekowo do rozwoju dziecka oraz słabo wykonane. Pamiętaj ponadto, że każdy niepotrzebny przedmiot w plecaku twojego dziecka to dla niego dodatkowe (i szkodliwe) obciążenie. Regularnie sprawdzaj, co twoja pociecha nosi w tornistrze.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też