Jak ubrać się na imprezę w stylu PRL?

Avatar
Jak ubrać się na imprezę w stylu PRL?

Coraz częściej spotykamy się z imprezami tematycznymi – hippisi, lata 20te czy gwiazdy kina. Jednym z najczęściej wybieranych tematów jest PRL – okres historii Polski, który przyniósł gwałtowny rozwój gospodarki i zmiany ustrojowe, ale również wiele kryzysów ekonomicznych. Dlatego też wielu z nas cieszy się że ten okres w historii mamy już za sobą, niemniej jednak często wracamy myślami lub wspomnieniami do tamtego okresu. 

Czasu PRLu przypada na kilka dekad XX wieku, a panująca moda zmieniała się niezwykle często. Pomimo trudności ze zdobywaniem materiałów, dodatków czy nawet kosmetyków, był to okres, który zapisał się jako najbardziej kolorowy w historii polskiej mody. Aby przygotować się na imprezę w stylu PRL zajrzyjmy do starych albumów rodzinnych. Znajdziemy tam zdjęcia naszych ojców w kolorowych garniturach oraz mam ubranych w zjawiskowe, koronkowe koszule z bufiastymi rękawami. 

Falbany, szerokie krawaty i poduszki w marynarkach – hity mody PRLu

Aby zrozumieć klimat mody PRLu musimy pamiętać, że był to czas kiedy wręcz niemożliwe było pójście do sklepu i kupienie tego co akurat potrzebujemy, sklepy świeciły pustkami i tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na sprowadzenie markowej odzieży zza granicy. Polacy pomimo szarej rzeczywistości, rozświetlali ją ubiorami stworzonymi z tego, co akurat był dostępne. Dlatego, jeżeli chcesz wpasować się w klimat tamtych czasów, zerknij do szafy swojej, swoich rodziców, babć i dziadków. Spróbuj stworzyć unikalny strój, na bazie tego co w nich znajdziesz. Jeżeli to konieczne, nie bój się ręcznych, domowych przeróbek.  

Moda PRLu charakteryzowała się kilkoma ikonicznymi motywami:

  • materiał w grochy (spódnice, sukienki, koszule)
  • koszule w karty i paski
  • plisowane, długie spódnice
  • szerokie krawaty
  • spodnie “szwedy” (ale także dzwony)
  • koszule z bufiastymi rękawami
  • ortalion (największym krzykiem mody był ortaliony zestaw dresowy).
Zobacz też:  Jak ubrać się na chrzest?

Moda PRLu to wielki misz-masz struktur, form i kolorów. Jeżeli chcesz postawić na klasyczną elegancję ubierz sukienkę o długości 7/8 (sięgającą do połowy łydek) w intensywnym kolorze (kobaltowy, czerwony lub w kolorze fuksji). Stylizację dopełnij czółenkami na niskim obcasie (2-3cm) w perłowym kolorze oraz długą, obszerną marynarką z poduszkami na ramionach. Aby dopełnić stylizacji konieczne będą dodatki w postaci perłowych klipsów, długich perłowych korali oraz pierścionków z diamentami. Propozycja dla panów to garnitur w intensywnym kolorze zieleni lub bordo. Do tego szeroki krawat w kontrastującym kolorze i koszula z krótkim rękawem. Dopełnieniem stylizacji będą białe, długie skarpetki oraz lakierowane mokasyny. Jeżeli nie masz takich butów – żaden problem. Idealnie wpasują się również białe buty sportowe. Lata PRLu to lata łączące w sobie różne style modowe. 

Osoby ceniące sobie swobodę i komfort ruchów mogą postawić na luźny styl sportowy. Kobiety – połyskujące legginsy w intensywnym kolorze do tego getry na kostki i frotka na nadgarstek oraz obcisłe body nałożone na legginsy. Wypełnieniem stylizacji będzie materiałowa opaska na głowę. Dla panów idealną propozycją sportową będzie ortaliony zestaw dresów i bluzy ze stójką zapinanej na zamek błyskawiczny.

Stawiając na modę codzienną kobiety założą długą spódnicę “bananówkę” oraz wzorzystą koszulę z szerokimi rękawami nałożona pod ażurową kamizelkę. Dopełnieniem stylizacji będą okulary “lenonki” i kolorowe, długie korale a do tego baleriny lub buty na niskim obcasie. Panowie z kolei, szerokie spodnie jeansowe z wysokim stanem, przepasane paskiem, a do tego biały obszerny t-shirt włożony w spodnie lub sweter w geometryczne wzory. Jako dodatki można postawić na zegarek z złotą lub srebrną bransoletą.

Jaka fryzura na imprezę w stylu PRL?

Dobór fryzury zależy od wybranej kreacji. Jeżeli stylizacja ukierunkowana jest na modę lat 60tych fryzura powinna być schludna i gładka. Modne były wtedy upięcia typu koński ogon ale także proste rozpuszczone włosy z gruba opaską. Dla osób noszących krótką fryzurę dobrym rozwiązaniem będzie niezwykle popularna w tamtych czasach gładka fryzura, podniesiona do góry tapirem z podwiniętymi do środka końcówkami. W latach 70tych królowała z kolei trwała ondulacja, a aby uzyskać krótkotrwały efekt wystarczy użyć karbownicy do włosów. Już dekadę później modne było wszystko to co nietuzinkowe, to znaczy – burza loków okraszona dużą ilością brokatu czy też połącznie gładkiej grzywki z natapirowanym kucykiem. Fryzurę koniecznie utrwal żelem do włosów lub sporą ilością lakieru. Z kolei panowie wybierający styl lat 60tych powinni postawić na fryzurę w stylu “the Beatles” – fryzura o okrągłym kształcie z długą zasłaniającą oczy grzywką. Styl lat 70tych to przede wszystkim długie bokobrody, z kolei lata 80te to pamiętna fryzura na “czeskiego piłkarza” – w skrócie – krótko z przodu, długo z tyłu. 

Zobacz też:  Jak się ubrać do teatru

Makijaż – dopełnienie każdej stylizacji.

Jeżeli mamy już stylizację i fryzurę, pora na ostatni element – makijaż. Tutaj też królować będą wszelakie kolory. Baw się nimi, łącząc je ze sobą. Oczy podkreśl czarną lub brązową kreską, użyj niebieskiego cienia łącząc go ze srebrnym lub.. różowym. Na usta nałóż szminkę w kolorze intensywnego różu lub pomarańczy a kości policzkowe podkreśl brzoskwiniowym różem. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też