Jak się ubrać na zdjęcie do dowodu czy paszportu

Avatar
Jak się ubrać na zdjęcie do dowodu czy paszportu

Bez dowodu osobistego ani rusz. To on potwierdza naszą tożsamość, jest niezbędny, gdy chcemy przekroczyć granicę lub załatwić jakieś urzędowe sprawy. Okazujemy go w różnych sytuacjach i mamy świadomość, że zdjęcie dowodowe będą oglądać inni i ważne byśmy w tej sytuacji czuli się komfortowo i nie stresowali tym, że niekorzystnie wyszliśmy na zdjęciu. Warto, więc przed pójściem do fotografa zadbać o swoją fryzurę i ubiór, żeby przez kolejne dziesięć lat, legitymując się dowodem osobistym, prezentować na zdjęciu swój idealny wizerunek. 

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z aboutbeauty.pl

Urzędowe wytyczne dotyczącego tego, jak ubrać się na zdjęcie do dowodu osobistego. 

Zdjęcie dowodowe to nie tylko my w odpowiedniej pozycji takiej, by było nas łatwo zidentyfikować, ale i szereg wytycznych rządowych, które decydują o tym, czy zdjęcie jest wykonane w sposób prawidłowy. O czym, więc należy pamiętać?

Przede wszystkim tło. Ważne jest to, żeby zdjęcie wykonane zostało z białym, szarym (jasnym) lub błękitnym tłem. Istotnym elementem są na przykład okulary. Jeśli nosimy je na co dzień, to naturalnie możemy je założyć do zdjęcia, ale nie mogą one odbijać światła. Inną kwestią są ciemne okulary. Nie wolno nam im zakładać, chyba że wymaga tego nasz stan zdrowia, ale wówczas obligatoryjne jest dołączenie do wniosku dowodowego, wraz ze zdjęciem zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego ten fakt. Na zdjęciu dowodowym nie możemy mieć nakryć głowy, chyba że wymaga tego religia, którą wyznajemy i potwierdzimy ten fakt odpowiednim dokumentem ze wspólnoty wyznaniowej. Jeśli okulary korekcyjne zamieniliśmy na soczewki kontaktowe, to ważne jest, żeby nie zmieniały one koloru naszej tęczówki. 

Zobacz też:  Jak się ubrać na bierzmowanie

Strój na zdjęcie do dowodu- porady modowe.

Wytyczne rządowe co do stroju czy innych elementów garderoby, to jedno, a moda i nasz wizerunek- drugie. W końcu zdjęcie w dowodzie osobistym będzie nam towarzyszyć przez kolejne dziesięć lat. Jak ubrać się na zdjęcie do dowodu osobistego, by wyglądać elegancko, modnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami?

Najważniejsza jest oczywiście górna część garderoby, bo to właśnie ją widać na zdjęciu dowodowym. Eksperci modowi polecają, żeby stylizacja, jaką wybierzemy na tę okazję, była stylizacją klasyczną, a nawet biznesową. Warto, więc postawić na koszulę lub elegancką, stonowaną bluzkę. Koszula czy bluzka mogą zawierać niewielki detal, który doda całości stylizacji modowego charakteru. Styliści radzą, by w celu wydłużenia sylwetki rozpiąć kołnierzyk w eleganckiej koszuli. Warto zastosować ten trik, kiedy nie mamy długiej, smukłej szyi. Skoro strój na zdjęcie do dowodu powinien być strojem biznesowym, poleca się także założenie marynarki lub żakietu, dzięki czemu będziemy wyglądać bardziej stylowo i elegancko. 

Ważnym aspektem jest również dobór kolorów. Bardzo bezpiecznym wyborem są neutralne kolory i właśnie je wybiera większość osób. Nie można jednak zapominać o dostosowaniu stroju do koloru naszej cery. Kiedy mamy bardzo jasny odcień cery, wybierzmy lepiej coś bardziej zdecydowanego w kolorze, by uniknąć wyglądu ducha na zdjęciu. Styliści radzą, by w tych sytuacjach stawiać na eleganckie odcienie granatu lub zieleń.

Czego unikać robiąc zdjęcie do dowodu osobistego?

Wiemy już jakie stylizacje dobrze prezentują się na zdjęciach do dowodu, co sprawi, że pokazując go, nie będziemy czuć nieprzyjemnego zażenowania, a czy jest coś, czego kategorycznie musimy unikać w doborze stylizacji do zdjęcia do dowodu? Otóż jest kilka elementów, których musimy się wystrzegać, by nie zaburzyć naszej sylwetki i nie wypaść na zdjęciu niekorzystnie. 

Zobacz też:  Jak ubrać się na imprezę w stylu PRL?

Z pewnością powinniśmy unikać dużych dekoltów. Zbyt głęboki może sprawić, że uzyskamy efekt nagiego zdjęcia, co jest zdecydowanie dyskwalifikujące, jeśli chodzi o oficjalny dokument. Kolejnym elementem, jakiego należy unikać, są jaskrawe kolory i duże, krzykliwe wzory. Styliści odradzają również kratę, która nie wygląda korzystnie na zdjęciu do dowodu osobistego.  Powstrzymaj się także od zakładania bardzo jaskrawych kolorów, a także krzykliwych wzorów. Golfy, to świetny element garderoby, ale należy unikać jego zakładania do zdjęcia do dowodu. Dlaczego? Optycznie pogrubiają i skracają naszą szyję i tym samym zmieniają nasze proporcje twarzy względem reszty ciała. Ostatnim elementem, jakiego powinniśmy unikać, są wzory typu moro. Wynika, to z podobieństwa do munduru, co może być powodem urzędniczej dyskwalifikacji zdjęcia w stroju z takim elementem. 

Zdjęcie do dowodu osobistego- z biżuterią czy bez?

W rządowych wytycznych dotyczących zdjęcia do dowodu osobistego widnieje informacja, że biżuteria może znajdować się na takowym zdjęciu, ale czy rzeczywiście warto ją wkładać?

Styliści zalecają w tej kwestii zdrowy umiar. Lepiej odłożyć w kąt wielkie, kolorowe kolczyki, a wybrać raczej te skromne i delikatne. W tym wypadku warto trzymać się klasyki, czyli złota lub srebra.

Jedno pstryknięcie migawki w aparacie fotograficznym i zdjęcie do dowodu osobistego gotowe. Pamiętajmy jednak, że ma posłużyć nam ono przez lata, a co więcej, jest naszą wizytówką i oficjalnym dokumentem. Warto, więc przemyśleć, w co ubrać się na zdjęcie do dowodu osobistego, by wyglądać na nim schludnie i poważnie. Jak nas widzą, tak nas piszą, a często właśnie zdjęcie dowodowe jest pierwszym, co widzi nasz przyszły szef, kontrahent czy uczelnia, do której składamy dokumenty. Niech temat- w co się ubrać na zdjęcie do dowodu, nie będzie przez nas bagatelizowany. Zobacz także:
Zobacz też:  Jak się ubrać do teatru
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też