Jak się ubrać do teatru

Avatar
Jak się ubrać do teatru

Od powstania teatru do dziś, do oczekiwanego stylu ubioru w teatrze, wkradły się lekkość i ekstrawagancja. Niemniej nie można powiedzieć, że nie jest to “wydarzenie niecodzienne”, które trzeba uczcić odpowiednim strojem. Jak ubrać się do teatru tak, by strój był zarazem elegancki oraz wygodny i nie popełnić modowego faux-pas? Oto przydatne porady. 

Jak się ubrać do teatru – stroje damskie 

Wybierając strój do teatru tak panowie i panie powinni postawić na klasykę i elegancję, ale nie przesadną. W przypadku pań można polecić dwa rozwiązania: sukienkę koktajlową lub eleganckie spodnie sparowane z żakietem. Wybrane stylizacje powinna cechować szlachetność materiałów, takich jak jedwab, wełna aksamit czy welur. Dobrym rozwiązaniem w przypadku rozważania, jak się ubrać do teatru, będą również wspomniane stylizacje wykonane z bawełny. Panie muszą pamiętać, by dobrane zestawy ubrań cechowały się skromnością, w związku z czym poleca się unikać dużych dekoltów oraz wycięć, np. na plecach. Warto stawiać na ubrania o zabudowanym kroju. Co do kolorów, unikać należy barw jaskrawych i krzykliwych. Sprawdzą się czerń, granat, odcienie szarości, a dla bardziej odważnych bordo lub butelkowa, zgaszona zieleń.

Należy także pamiętać, że do wybranego stroju powinno pasować odzienie wierzchnie. Oczywiście w teatrze zawsze funkcjonuje szatnia, nie mniej przez tę krótką chwilę, podczas której mamy na sobie całość stylizacji, nie można pozwolić, by nieumiejętnie dobrane odzienie wierzchnie zniszczyło wszelkie starania. Zamiast puchowej kurtki warto więc wybrać elegancki płaszcz lub bolerko. Nie można również zapominać, by okrycie wierzchnie i dodatki chroniące przed zimnem ostatecznie w szatni pozostawić – wnoszenie tego ubrania i dodatków na salę poczytane będzie jako niekulturalne. W przypadku obuwia, która także należy dobrać do całokształtu stylizacji, warto wybrać szpilki (to pierwszy wybór), czółenka, mokasyny, baleriny lub oksfordy pasujące do eleganckich stylizacji. W sezonie jesienno-zimowym stawiamy na obuwie nie rzucające się w oczy – zamiast kozaków sięgających kolan warto wybrać krótsze, do połowy łydki. 

Zobacz też:  Jak ubrać się na imprezę w stylu PRL?

Jak się ubrać do teatru – stroje męskie 

Panowie zazwyczaj także nie są zmuszeni już do skrajnej elegancji i mogą pominąć ubieranie do teatru typowych strojów wizytowych, garnituru czy smokingu. Styl, jaki określa wybory ubrań, kiedy mamy zamiar zasiąść na widowni teatru, określić można jako “smart casual”. To styl sportowy z eleganckim sznytem, o półformalnym charakterze. Klasyczne ubrania wykorzystywane w tym stylu (i odpowiednie do teatru!) to jeansy (pod pewnymi warunkami), marynarki, swetry w serek, golfy,  oraz chinosy i spodnie w kant, plus eleganckie płaszcze i buty. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór koszul, które w stylizacji do teatru pozwolą wyrazić oryginalność – warto postawić na koszule o delikatnym, ale nie krzykliwym wzorze. Pamiętajmy, że formalność tego, jak się ubrać do teatru, zależy od informacji na jaki spektakl się wybieramy – kameralny czy eksperymentalny teatr nie będą wymagać aż tak formalnej stylizacji, jak premiera w Teatrze Narodowym.

Zawsze należy unikać strojów typowo sportowych. Złym wyborem okażą się dresowe spodnie, szorty, podarte jeansy (te warto zstąpić eleganckimi spodniami lub jeansami, które nie są podarte, w ciemnym kolorze), bluzy, sportowe buty (w teatrze obowiązuje pełne obuwie) i kurtki oraz sportowe dodatki, takie jak np. plecaki. Niedobrym wyborem okażą się także koszule na krótki rękaw. Kolory przedstawionych tu propozycji, tak ubrań jak i dodatków powinny być stonowane. Idealne dodatki do teatru to skórzany pasek i skórzany zegarek. Panowie, podobnie jak i panie, powinni pamiętać, że niektóre dodatki (np. rękawiczki czy torby), jak i okrycia wierzchnie trzeba zostawić w szatni. Należy także unikać niechlujnego stroju – nawet najlepsza marynarka okaże się nietrafionym wyborem, jeżeli nie zdążymy wyprasować ubrania. 

Zarówno panowie jak i panie, wybierając się do teatru, mogą obecnie przebierać w szeregu propozycji, jeśli chodzi o stylizacje. Grunt to nie zapomnieć, że elegancja, od której obecnie w teatrach nieco się odchodzi, wciąż powinna być (w okrojonej wersji, ale jednak), w tych stylizacjach obecna i mając elegancję na uwadze, warto eksperymentować z coraz to nowymi stylizacjami do teatru. 

Zobacz też:  Jak się ubrać na randkę


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też