Poradnik dla rodzica – jak wybrać optymalne okulary dla dziecka?

kinga
uśmiechnięte dziecko w czerwonej koszuli w okularach

Wady wzroku diagnozowane są nie tylko u osób dorosłych, lecz również u małych dzieci. Ich leczenie najczęściej polega na doborze odpowiednich szkieł korygujących. Nie ulega wątpliwości, że dzieci są wymagającymi użytkownikami okularów, dlatego wybierając konkretny rodzaj, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Wada wzroku u dziecka – do jakiego specjalisty należy się udać?

Wady wzroku coraz częściej diagnozowane są nawet u małych dzieci. Objawy są zazwyczaj charakterystyczne, a zaniepokoić powinny w szczególności:

  • ciągłe zmęczenie i bóle głowy,
  • przyjmowanie nietypowych pozycji w czasie czytania,
  • nadmierne przybliżanie bądź oddalanie książek czy przedmiotów,
  • częste mrużenie oczu,
  • łzawienie oczu.

Rodzice nie powinni zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż wada wzroku nie minie samoistnie. Wręcz przeciwnie, nieleczona może się pogłębiać i powodować kolejne problemy ze wzrokiem. Należy więc udać się do lekarza okulisty bądź do optometrysty. Ich zadaniem jest zdiagnozowanie problemu, a także dobór odpowiednich szkieł okularowych. 

Wybór oprawek okularowych – czym się kierować?

Zadaniem rodzica jest dobór właściwych oprawek okularowych. W przypadku starszych dzieci zwykle zwraca się uwagę przede wszystkim na design, tak aby przekonać pociechę do noszenia okularów. Niemniej jednak w przypadku młodszych dzieci wybór nie jest taki prosty. Należy skupić się na tym, aby oprawki nie przeszkadzały w zabawie czy nawet poruszaniu głową. Dziecko powinno czuć się w nich swobodnie, a zatem muszą być odpowiednio dopasowane do kształtu twarzy. Ważne, aby oprawki były wykonane z solidnych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Maluchy w czasie zabawy często pomijają kwestię bezpieczeństwa, dlatego oprawki słabej jakości mogą szybko ulec zniszczeniu. Na rynku dostępne są różnego rodzaju oprawki dla najmłodszych, które mają zachęcić do noszenia okularów. Warto pamiętać, że za jakiś czas okulary będzie trzeba wymienić, gdyż głowa dziecka stale zmienia swoje wymiary. Można zatem zdecydować się na typowe, dziecięce oprawki – wielobarwne, z ulubionymi postaciami z bajek.

Zobacz też:  Jak ubrać dziecko na spacer latem

Okulary czy soczewki?

Kwestia noszenia okularów budzi wiele wątpliwości zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Wygodniejszym rozwiązaniem z pewnością będą soczewki kontaktowe, jednak przed zakupem należy upewnić się, czy pociecha na pewno może je nosić. Przyjmuje się, że dolną granicą dla soczewek kontaktowych jest wiek 8 lat, o ile specjalista nie widzi przeciwwskazań. W pierwszej kolejności należy więc wybrać się na badanie wzroku, a następnie poprosić optometrystę o pomoc w doborze odpowiednich soczewek. Ważne, aby zakupić także dodatkowe akcesoria, na przykład płyny do soczewek kontaktowych. Dziecko musi nauczyć się zakładać i zdejmować soczewki – początkowo może mieć z tym pewne problemy, jednak po pewnym czasie powinni one odejść w niepamięć. Noszenie soczewek zamiast okularów daje większy komfort, a w niektórych przypadkach może być korzystne w kontekście hamowania rozwoju wady wzroku. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też