Jak ubrac się na narty? Praktyczne porady

Avatar
Jak ubrac się na narty? Praktyczne porady

Po pierwsze, należy się upewnić, że na stoku jest wygodnie. W zależności od temperatury, na stoku może być ciepło lub zimno. Jeśli dopiero zaczynasz jeździć na nartach, oto kilka wskazówek, które pomogą ci ubrać się odpowiednio do pogody. Nie zakładaj zbyt wielu warstw, bo to tylko sprawi, że będzie ci gorąco i zimno! Im więcej doświadczenia zdobędziesz, tym lepiej będziesz rozumiał, jak się ubierać w różnych warunkach.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem abiti-fashion.pl

System warstwowy

W zimnym środowisku odpowiednie ułożenie warstw może zadecydować o tym, czy jazda na nartach będzie przyjemna czy nieprzyjemna. Układanie warstw zapewnia trzy podstawowe cechy: ciepło, oddychalność i zakres ruchów. Skuteczne warstwy regulują temperaturę ciała. Możesz zacząć od warstwy podstawowej, która odprowadza wilgoć, warstwy środkowej, która zatrzymuje ciepło ciała, i wodoodpornej warstwy technicznej. Jeśli obawiasz się deszczu, możesz także wybrać oddychającą, wiatroszczelną warstwę zewnętrzną.

Baselayers

Przy zakupie kurtki narciarskiej należy zwrócić uwagę na grubość warstwy podstawowej. Wełna jest ciepła i oddychająca, ale materiały syntetyczne są lżejsze i bardziej oddychające. Wprawdzie mogą one regulować temperaturę i odprowadzać wilgoć, ale nie kontrolują nieprzyjemnego zapachu. Należy wyważyć swoje potrzeby w zależności od pogody. Ponadto syntetyczne bielizny termoaktywne mają mniejszą izolację niż wełniane. Jak zatem zdecydować, która warstwa podstawowa zapewni Ci ciepło i suchość?

Kurtki

Kurtki narciarskie dla kobiet są wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadają funkcje, które zapewnią ciepło w chłodne dni, a jednocześnie będą stylowe w gorące dni. Kurtki te są w pełni wodoodporne, mają odpinane kaptury i elastyczne mankiety. Wiele kurtek ma kilka innych funkcji, takich jak odpinane rękawiczki i kaptur. Kobiety powinny szukać kurtek z odpinanym kapturem i regulowanymi brzegami, ponieważ narciarze są bardziej narażeni na przypadkowe upuszczenie karnetu narciarskiego w kurtce z kapturem.

Zobacz też:  Piękna skóra i paznokcie – jak interpretować wyniki?

Spodnie

Mimo niskich temperatur można zachować ciepło dzięki dobrej parze spodni narciarskich. Oprócz tego, że powinny być wygodne, powinny mieć wystarczającą liczbę kieszeni i wentylację. Istnieją również techniczne odmiany spodni, które są ocieplane, aby utrzymać ciepło. Jeśli planujesz jazdę w terenie, powinieneś poszukać spodni z kieszenią przeznaczoną na nadajnik. Pozwoli to na trzymanie nadajnika pod ręką i łatwe jego odnalezienie, jeśli utkniesz.

Kaski

Wybierając kask narciarski, należy pamiętać o kilku rzeczach. Wysokiej jakości model powinien zapewniać ochronę przed uderzeniami przy prędkościach do 23 km/h. Powinien też być wygodny i zapewniać ciepło w uszy. Ponadto kaski narciarskie są wyposażone w nadające się do prania wyściółki i wyjmowane wkładki do uszu, co zwiększa komfort. Niektóre kaski mają nawet wyjmowane nauszniki i mogą być używane do jazdy na rowerze w cieplejszych miesiącach. Na koniec warto rozważyć zakup ochronnego pokrowca na kask narciarski, który przedłuży jego żywotność.

Gogle

Powinieneś rozważyć rodzaj soczewek, w jakie będą wyposażone gogle. Jeśli jesteś nocnym markiem, wybierz przezroczyste soczewki. Główne rodzaje soczewek to sferyczne i cylindryczne. Soczewki sferyczne są zazwyczaj większe i zakrzywiają się wokół głowy, co zapewnia większe pole widzenia, ale także zmniejsza zniekształcenia. Są one jednak droższe niż soczewki cylindryczne. Wybierz typ obiektywu, który najlepiej pasuje do rodzaju jazdy na nartach, jaki zamierzasz uprawiać.

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też