Jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala

Avatar
Jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala

Powrót do domu to ważny moment zarówno dla mamy, jak i malucha. Trzeba jednak wiedzieć, jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala oraz jakie akcesoria są konieczne, by bezpiecznie dostarczyć noworodka na miejsce.

Jak dobrać ubrania dla noworodka przy opuszczaniu szpitala

Każdy etap macierzyńska jest wyzwaniem, a wszystko zaczyna się już w szpitalu. Jest to też cięższe przy pierwszym dziecku. Kwestia pielęgnacji, przewijania, karmienia i właśnie odpowiedniego ubrania. Niejeden rodzic ma problem z tym, jak dostosować ubranie do panującej pogody. Dziś zatem pochylimy się nad tym tematem.

W szpitalu dziecko przebywa w całkowicie sterylnym otoczeniu, które nie jest narażone na bakterie, przeciągi czy nagłe zmiany temperatur. Jednak, gdy trzeba będzie opuścić ta miejsce, należy odpowiednio przygotować swoją pociechę do zmian. Dla rodziców to także krok milowy. Nie będzie już rad i opieki lekarzy czy położnych. Pora na samodzielne decyzje.

Odpowiednie ubranie jest bardzo ważne. Dzięki temu zapewniamy maluchowi komfort i zdrowie. Nie można go ani zanadto przegrzać, ani pozwolić na oziębienie. Najczęściej słyszy się radę, by dawać dziecku i jedno warstwę więcej niż sobie. Jednak jak to wygląda w praktyce.

Ubranie dostosowane do pory roku

Ubranko należy dostosować do temperatury i pogody, jaka panuje na zewnątrz. Ważna jest także pora roku. Zatem inaczej będziemy ubierać malucha w upalne dni, a inaczej w deszczowe czy mroźne:

  • Wiosna i lato

To dobry czas na body z krótkim rękawem w połączeniu z pajacykiem w długimi rękawami. Najlepszym materiałem jest oddychająca bawełna. Jest także miękka, więc idealna dla delikatnej skóry dziecka. Na główkę zakładamy przewiewną czapeczkę. Jeśli jest ciepło, taki zestaw wystarczy. W chłodniejsze dni przyda się dodatkowy lekki kocyk.

  • Jesień i zima – im robi się chłodniej, tym zwiększa się ilość warstw. Przyda się body z długim rękawem, cieplejszy pajacyk, a także sweterek lub bluza. Zimą warto zakładać dziecku kombinezon polarowy lub wodoodporny komplet. Nie można zapomnieć o czapeczce i rękawiczkach.
Zobacz też:  Paputki dla maluszka - idealne buty do domu i do żłobka!

Choć najczęściej rodzice martwią się tym, by dziecku nie było za chłodno, należy tez pamiętać o tym, by go nie przegrzać. Temperaturę zawsze sprawdzamy na karku dziecka. Czasem lepiej założyć o jedną warstwę mniej i mieć w zanadrzu kocyk lub dodatkową bluzę niż pozwolić na przegrzanie malucha. Wtedy może bowiem dojść do infekcji. A trochę chłodu przynajmniej zbuduje jego odporność.

Ile trwa pobyt w szpitalu?

Matka z dzieckiem pragną jak najprędzej wrócić do domu. Wszystko zależy jednak od tego, jak przebiegł poród, jak oboje się czują. Przeważnie po porodzie naturalnych wychodzą po 2-3 dniach od narodzin. A w przypadku cięcia cesarskiego – 4-5 dniach.

Jak ubiera się mama na wyjście ze szpitala?

Poza odpowiednim ubiorem dziecka, ważne jest także dostosowanie ubranie mamy na wyjście ze szpitala. Przeważnie podczas pobytu w szpitala kobieta ma ze sobą torbę z ubraniami, w tym tymi na powrót. Dobrze jest tę torbę zapakować wcześniej, by w ferworze porodu niczego nie zapomnieć.

Kobieta ma nieco mniejszy brzuch po porodzie, ale i tak nie jest w stanie zmieścić się w swoje stare ubrania. Jeszcze nie. Poza tym trzeba zadbać o to, by kobiecie było wygodnie i by ubrania były dopasowane do panującej pogody.

Krótka lista:

  • Spodnie/spódnica
  • Bluzka
  • Bielizna
  • Skarpetki
  • Buty – najlepiej bez obcasów
  • Na chłodniejszy dzień: sweter, kurtka

Ubrania powinny być luźne i wygodne.

Co jeszcze konieczne dla dziecka na wyjście ze szpitala?

Ubranka to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Jeśli nie mieszkamy blisko szpitala, warto mieć pod ręką zestaw do przewijania: mata nieprzemakalna, pieluszki jednorazowe, chusteczki wilgotne, krem na odparzenia. W przypadku dzieci karmionych piersią przyda się także wyparzona butelka ze smoczkiem, gorąca woda i zapas mieszanki.

Zobacz też:  Poradnik dla rodzica - jak wybrać optymalne okulary dla dziecka?

Do przewiezienia dziecka ze szpitala do domu konieczny jest także fotelik samochodowy. Powinien być dostosowany do dziecka i do samego pojazdu, dlatego warto go kupić jeszcze przed narodzinami swojej pociechy.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też