Jak ubrać dziecko na spacer jesienią

Spacery są ważne dla zdrowia dziecka. Warto zatem wiedzieć, jak ubrać malucha, gdy wybieramy się na wyjście jesienią.
Avatar
Jak ubrać dziecko na spacer jesienią

Każda pora roku jest odpowiednia na spacer z maluchem. Jesienią także warto wybrać się z dzieckiem na przynajmniej krótką wyprawę. Jak jednak przygotować i ubrać pociechę na taki jesienny spacer?

Torba na spacer z dzieckiem

Przed wyjściem warto zapakować do torby konieczne rzeczy, które mogą okazać się niezbędne podczas spaceru:

 • 2 pieluszki
 • Torebka/woreczek na zużyte pieluszki
 • Chusteczki nawilżane
 • Mata do przebierania (nieprzemakalna i łatwa do czyszczcenia)
 • Pieluszka tetrowa do wytarcia dziecka czy osłonięcia podczas karmienia
 • Krem na odparzenia
 • Dodatkowo:
  • Smoczek
  • Parasolkę
  • Folię przeciwdeszczową
  • Butelkę z mlekiem (odciągniętym lub modyfikowanym)

Jak ubrać dziecko na spacer?

Przez pierwszy miesiąc ośrodek termoregulacji ciała dopiero się rozwija u dziecka. Dlatego trzeba je odpowiednio ubrać, zwłaszcza że przeważnie leży nieruchomo w wózku, przez co szybciej marznie.

Jednocześnie nie możemy pozwolić na przegrzanie dziecko. Jeśli zbyt ciepło ubieramy dziecko, możemy doprowadzić do częstszych chorób, bo organizm nie będzie potrafił dostosować się do zmian temperatur. Najlepiej zawsze tak ubierać dziecko, by bez problemu można by ściągnąć mu jedną warstwę. Z tego powodu najczęściej daje się dziecku kocyk.

Jesienią dobrze sprawdza się kombinezon polarowy na kaftaniku i śpioszkach. Do tego bawełniana czapeczka i kocyk. W razie chłodniejszej pogody możemy postawić na cieplejsze wierzchnie ubranka. Podczas opadów osłaniamy wózek folią. Jednak liczy się ją jako dodatkową warstwę, dlatego wtedy ściągamy dziecku jedną warstwę ubrań.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dziecku jest dobrze, wystarczy, że dotkniemy jego karku dłonią.

Zobacz też:  Paputki dla maluszka - idealne buty do domu i do żłobka!

Twarz dziecka na chłodzie

Twarzy niczym nie zasłaniamy, więc jest wystawiona na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego właśnie przed spacerem dobrze jest posmarować buzię i ręce dziecka kremem ochronnym.

Najlepsze miejsce na spacer

Ulica, obok której co chwila jeżdżą samochody, centrum miasta, sklepy i tym podobne miejsca nie są odpowiednie na spacer z maluchem. O wiele lepiej sprawdzi się spokojny park, las, skwerek. Ruchliwe ulice, hałas i spaliny nie są niczym przyjemnym dla malucha, dlatego warto ich unikać. Ponadto w tłoku łatwiej złapać jakąś infekcję.

Im dłuższy spacer, tym lepiej

Gdy jest słonecznie, powinniśmy wybierać się z dzieckiem na obowiązkowy spacer. Dzięki temu wzmacniamy organizm malucha. Wciąż musi się stykać z drobnoustrojami i uczy się, jak na nie reagować. Dlatego dzieci, które częściej wychodzą, są zdrowsze.

Ponadto dodatkowa porcja tlenu poprawia rozwój mózgu. Nie zapominajmy także o cennej witaminie D.

Wygodny strój dla rodzica

Nie tylko dziecko musi zostać przygotowane do spaceru. Rodzic także. Na długi spacer przydadzą się wygodne buty np. sportowe lub skórzane trzewiki. Kobieta karmiąca piersią powinna się ubrać tak, by szybko i dyskretnie móc przystawić dziecko do piersi.

Spacer zmienną jesienią

Każdy lubi, gdy dzień jest w miarę regularny. Dotyczy to także malucha. Dlatego właśnie warto każdego dnia wychodzić z nim na spacer o mniej więcej tej samej porze, by się do tego przyzwyczaił.

Ponadto jesienią, gdy dni są krótsze i chłodniejsze, najlepiej decydować się na spacer około południa. Będzie jasno, piękne, a do tego dosyć ciepło.

Jesienią też często dochodzi do opadów. Niech to nie zniechęci nas do spacerów. Deszcz bowiem jest całkiem zdrowy, gdyż zbiera z powietrza wszelkie zanieczyszczenia. Na wózek wystarczy dać folię przeciwdeszczową, a dla siebie zabrać nieprzemakalne buty i płaszcz foliowy. Jednak nie wychodźmy z domu, gdy panuje burza lub leje.

Zobacz też:  Poradnik dla rodzica - jak wybrać optymalne okulary dla dziecka?

Przewijanie na świeżym powietrzu

Zdarza się, że nawet podczas spaceru dziecko zabrudzi pieluszkę. Nie powinniśmy czekać z jej zmianą aż do powrotu do domu, bo zwiększa to możliwość odparzeń. Lepiej od razu ją zmienić, jeśli nie wrócimy zbyt prędko do domu.

Kiedy jest ciepło, możemy przewinąć dziecko pod chmurką choćby na ławce w parku. W chłodniejsze dni można to zrobić w zamkniętym pomieszczeniu, nawet na specjalnych przewijakach w niektórych lokalach.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też