Kiedy na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem?

kinga
Kiedy na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy warto udać się z dzieckiem do dentysty. Często zapominamy, jak ważne jest wyrabianie odpowiednich nawyków w dzieciństwie oraz zaniedbujemy profilaktykę zębów mlecznych. Przy odpowiednim nastawieniu dziecka i jego opiekunów, pierwsze spotkanie ze stomatologiem będzie pozytywnym doświadczeniem, które zaprocentuje w przyszłości.  

Dziecko u stomatologa – kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna polegać na rutynowej kontroli uzębienia oraz na instruktażu w zakresie higieny jamy ustnej. W ten sposób, metodą małych kroków, dziecko oswoi się z lekarzem stomatologiem, a pozytywne doświadczenie zapamięta do końca życia. Jeśli będziemy zwlekać do pojawienia się pierwszych ubytków, dziecko może przestraszyć się borowania i leczenia. Może to doprowadzić do trwałej niechęci do odwiedzania gabinetu lekarskiego, nawet w dorosłym życiu.

Na pierwszą wizytę warto wybrać się, gdy w jamie ustnej naszego maluszka zaczną pojawiać się pierwsze zęby mleczne. Najczęściej czas ten przypada na 6-8 miesiąc życia. Tego rodzaju konsultacja to doskonały moment dla rodziców, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące higieny i profilaktyki. Rodzice powinni zostać uczuleni także na zjawisko tak zwanej próchnicy butelkowej.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta na ogół odbywa się na kolanach rodziców przy włączonej bajce. Lekarz delikatnie dokonuje oceny stanu uzębienia, przy pomocy lusterka, lampy, zgłębnika i dmuchawki. Bardzo ważne jest, aby dziecko pozostawało odprężone podczas całej konsultacji. Nie należy zmuszać dziecka, ani wykonywać żadnych działań „na siłę”.

Wizyta adaptacyjna odbywa się na jednej z kolejnych wizyt, gdy dziecko świadomie interesuje się narzędziami i gabinetem stomatologicznym. Przeważnie taka wizyta ma formę zabawy na fotelu dentystycznym, podczas której lekarz opowiada i zapoznaje najmłodszego pacjenta ze specyfiką leczenia zębów. Bardzo ważny jest także świadomy wybór lekarza. Częste zmiany gabinetów mogą dodatkowo stresować maluszka. Stomatologia dziecięca w Warszawie pozwala na bezstresowe oswojenie najmłodszych członków rodziny ze specjalistą, przy jednoczesnej kompleksowej opiece nad uzębieniem.

Zobacz też:  Jak ubrać dziecko na spacer jesienią

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Przygotowania do pierwszej wizyty stomatologicznej warto zacząć podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Rodzice powinni zadbać o regularne mycie zębów. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do smaku pasty i uczucia jakie towarzyszy szczotkowaniu. Bardzo ważne jest także z oswojenie maluszka z dotykaniem warg, zębów, języka i dziąseł.

Ze starszymi dziećmi należy rozmawiać i w swobodny sposób opowiadać o gabinecie stomatologicznym. Dziecko wyczuje nasze ewentualne zdenerwowanie i w konsekwencji samo zacznie odczuwać stres. Podczas tłumaczenia warto używać bajkowych metafor i porównań oraz unikać wyrazów, które kojarzą się z bólem. Nie powinno się jednak okłamywać dziecka i zapewniać, że na pewno nic go nie zaboli. W ten sposób lekarz i rodzice mogą stracić wiarygodność oraz zaufanie najmłodszego pacjenta.

Więcej informacji na temat przygotowania dziecka do pierwszej wizyty, znajdziesz na stronie: https://www.supradent.pl/Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też