Jak zrobić wianek z kwiatów?

Avatar
Jak zrobić wianek z kwiatów?

Wianek z kwiatów kojarzy z dziewczęcą delikatnością, niewinnością i beztroskim, wiosenno-letnim czasem. Wianek to nie tylko letni wypoczynek na łące. Wianki mogą zdobić drzwi, stoły, być dopełnieniem ubioru przy wielkich okazjach. Jak zrobić wianek z kwiatów, który będzie trwały?

Jak zrobić wianek z kwiatów naturalnych?

Pomimo, że każdy wie, jak wygląda taki wianek, i chyba każdy chociaż raz w życiu widział, jak powstaje, nie każdy potrafi samodzielnie go zrobić. A przecież jest to rozrywka doskonała nawet dla małych dzieci, które sobie zresztą przez stulecia doskonale z tym radziły. Popularnymi kwiatami do wyplatania wianków są mak, chaber, mniszek, rumianek, stokrotka i dziurawiec. Jednak może to być również aster, łubin lub róża.

Naturalne wianki robi się bez pomocy innych materiałów. Nie potrzebujesz nici ani drucików. Wystarczą same kwiaty. Najłatwiejszym i najtrwalszym sposobem jest oplatanie łodygi jednego kwiatu o koszyczek drugiego. Ta metoda sprawdzi się, gdy robisz wianek z kwiatów o elastycznej i cienkiej łodydze. Jeśli robisz wianek z kwiatów o grubszej łodydze, lub chcesz w niego wpleść takie, które ciężko zawinąć, przytrzymaj mniej elastyczne łodygi prostopadle, i razem opleć je w kilku miejscach elastycznym elementem, np. źdźbłami trawy. Trzecią metodą na uplecenie naturalnego wianka jest metoda zaplatania – dokładnie tak, jak zaplata się warkocze. Do tego potrzebne już będą kwiaty o podobnej grubości łodygi, jednak ta metoda sprawdzi się również przy tych mniej elastycznych kwiatach. Łubin i dzika róża to kwiaty trudne do wplecenia w wianek. Ich łodygi są nieelastyczne, a w dodatku kłujące. Najłatwiejszym sposobem na ich wkomponowanie jest przeplecenie do już istniejącego wianka, pomiędzy łodygi innych kwiatów i bez zaplatania. Taki naturalny wianek nie jest trwały. Jednak można przedłużyć jego żywotność. Cięte kwiaty utrzymują się o wiele lepiej, gdy – zdejmując wianek z głowy – odłożysz go w zacienione miejsce.

Zobacz też:  Jak wybrać piżamę, która podkreśli Twoją kobiecość nie rezygnując z wygody snu?

Jedyne, co ogranicza Cię przy tworzeniu takiego wianka, to dostępność roślin. Poza kwiatami możesz wpleść w wianek listki, giętkie gałązki, zboża i kłosy traw. Wszystkie te elementy, które są odpowiednio elastyczne i nie zranią Cię, ani nie poszarpią Twoich włosów.

Wianek na noc świętojańską

Noc świętojańska to jedna z tych okazji, których nieodłącznym elementem są wianki. Nie bez znaczenia jest wybór kwiatów, które do tego wykorzystamy. Jak zrobić wianek z kwiatów na noc świętojańską? Istotnym elementem jest dziurawiec, nazywany również zielem świętojańskim. Jeśli kochasz tradycję i chcesz zrobić tradycyjny wianek na noc świętojańską, nie powinno zabraknąć w nim właśnie dziurawca. Ożywienia, ulotności i wrażenia świeżości doda wplecenie w wianek kwiatów rumianku. Możesz, jeśli chcesz, wpleść również kwiaty ogrodowe. Najpiękniej wyglądu takiego wianka dopełnią kwiaty o wielu płatkach. Wianek na sobótkę zyska na wyglądzie, jeśli będą przeważały w nim elementy zielone. Trawy polne, listki, to wszystko jest doskonałym pomysłem.

Możesz spróbować zrobić taki wianek całkowicie naturalnie, ale możesz też wzmocnić jego konstrukcję, oplatając łodygi nitkami.

Wianek na dożynki

Wianki dożynkowe różnią się od wianków sobótkowych. I nic dziwnego – przecież pleciemy je w zupełnie innym czasie. Takie wianki powinny przywodzić na myśl czas plonów. Jednym z kwiatów kojarzących się z dożynkami jest róża. Jednak aby szlachetne odmiany róży wpleść w wianek, warto użyć nici lub drutu. Pamiętaj, aby najpierw łodygę kwiatu pozbawić kolców. W wianku dożynkowym doskonale sprawdzą się kwiaty o dużych kielichach. Zatem nie tylko róża, ale też malwa, kwiat słonecznika i aster. Jeśli wolisz wianki zrobione z drobnych kwiatów, dobrym wyborem będzie maciejka, nagietek i krwawnik. Możesz również zrobić wianek z innych kwiatów kwitnących w sierpniu. Pobawić się, przeplatając ze sobą kwiaty o małych i o dużych kielichach. Jednak wianek dożynkowy to nie tylko kwiaty. Warto wpleść w niego elementy pasujące do okazji, kojarzące się z plonami, jak np. złote kłosy zbóż. Można się pokusić o wianek zrobiony w większości z traw i zbóż, a ozdobiony dookoła kilkoma dużymi kwiatami.

Zobacz też:  Czy śniegowce dla dzieci to konieczność podczas zimowych zabaw?

Podsumowanie

Ostrożność jest ważna! Jeżeli nie znasz danej rośliny, a jedynie Ci się podoba, nie używaj jej. Może być trująca. Wianek to element wyglądu, który nosimy blisko twarzy, blisko oczu. W naszych ogrodach jest wiele roślin, które – nawet jeśli nie zagrażają nam bezpośrednio – mogą powodować późniejsze problemy z samopoczuciem, a nawet halucynacje. Używaj roślin, które znasz, które są bezpieczne.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też