Jak wyczyścić buty zamszowe? Praktyczny poradnik pielęgnacji obuwa z zamszu

kinga
Jak wyczyścić buty zamszowe? Praktyczny poradnik pielęgnacji obuwa z zamszu

Obuwie z wyprawionej skóry prezentuje się świetnie, ale jak wyczyścić buty zamszowe? Każdy ich posiadacz przecież chce, by zachowały swój atrakcyjny wygląd jak najdłużej. Przekonaj się, że nie trzeba wiele, aby utrzymać je w doskonałym stanie!

Kwestia tego, jak wyczyścić buty zamszowe, zależy od rodzaju obuwia oraz typu zanieczyszczeń. Naturalna, szorstka skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia od swojego sztucznego odpowiednika. Materiał najlepiej czyścić na sucho, z użyciem dedykowanych preparatów. Przydadzą się także odpowiednia szczotka, gumki i inne akcesoria.

Jak wyczyścić buty zamszowe? Polecanymi środkami do obuwia!

Specjaliści ze sklepu internetowego Klasyczne Buty radzą, by większość codziennych zabrudzeń usuwać bez namaczania. Nawet błoto może najpierw przyschnąć. Jak wyczyścić buty zamszowe z resztek chlapy i rozmiękłej ziemi? Na przykład w ten sposób:

  1. Usunąć nadmiar błota z obuwia miękką ścierką, np. z mikrofibry.
  2. Środek butów wyłożyć z gazetami lub ręcznikami papierowymi.
  3. Poczekać, aż materiał całkowicie wyschnie.
  4. Wyczesać resztki błota specjalną szczotką do zamszu.
  5. Dedykowaną gumką usunąć trudniejsze zabrudzenia.

Zamsz źle znosi kontakt z wodą, dlatego lepiej nie wychodzić na zewnątrz w takim obuwiu podczas deszczu. A co się stanie, gdy buty już mocno przemokną, a brud wniknie bardzo głęboko pomiędzy w ich strukturę? W takim wypadku do wyczyszczenia butów zamszowych najlepiej sprawdzi się specjalny szampon do skór. Bezpieczny dla obuwia sposób użycia będzie opisany na opakowaniu.

Zawsze przetestuj środek przed czyszczeniem butów zamszowych

Istnieje wiele preparatów, które natłuszczają i zmiękczają skórę. Wtedy zdecydowanie łatwiej usunąć z zamszu uporczywe plamy. Takie środki pielęgnacyjne mają różnorodne formy, na przykład:

  • olejku;
  • sprayu;
  • pasty;
  • pianki.
Zobacz też:  Sekrety pięknej skóry – kosmetyki i porady ekspertów

Jak wyczyścić buty zamszowe za pomocą dedykowanych preparatów? W pierwszej kolejności należy dany środek wypróbować. Najpierw nanieść niewielką ilość na obuwie, a po paru godzinach sprawdzić, czy na zamszu nie ma żadnych przebarwień. Każda partia skóry (a tym samym każdy pojedynczy but) ma nieco inne właściwości i inaczej reaguje na substancje chemiczne. 

Jak wyczyścić buty zamszowe domowymi sposobami?

Przedstawiciele branży obuwniczej zwykle mocno je odradzają. Głównie dlatego, że po ich zastosowaniu skóra bardzo rzadko wraca do pierwotnego stanu. Domowe porady na to, jak wyczyścić buty zamszowe, możesz przetestować na własną odpowiedzialność. Czasami wszystko pójdzie dobrze, innym razem materiał straci na jakości i estetyce.

Jakie propozycje i patenty na czyszczenie obuwia zamszowego można znaleźć w internecie? Na przykład takie:

  • roztwór wody z octem albo ciepłe mleko do usuwania soli drogowej, pleśni oraz rdzy;
  • soda oczyszczona do rozpuszczania tłustych plam;
  • szczoteczka do zębów i gumka do wymazywania ołówka jako zastępstwo dedykowanych akcesoriów do wyczyszczenia butów zamszowych;
  • skórka białego chleba do usuwania pozostałości błota;
  • papier ścierny do walki z najsilniejszymi zabrudzeniami;
  • „prasowanie żelazkiem” (przez papier) do wywabiania plam z wosku;
  • chusteczki nawilżane (np. do zmywania makijażu albo pielęgnacji skóry niemowląt) do szybkiego odświeżenia warstwy zewnętrznej buta zamszowego.

Jak często czyścić buty zamszowe?

Usuwanie codziennych, standardowych zabrudzeń, zwykle wystarczy przeprowadzać raz na kilka tygodni. Nie ma jednej, uniwersalnej częstotliwości pielęgnacji obuwia. Najważniejsze, by wyczyścić buty zamszowe możliwie najszybciej po poważnym zabrudzeniu. Nie należy ich prać w pralce ani suszyć w kaloryferze. Pomóc może regularna impregnacja skóry.

Istnieje wiele poradników o tym, jak wyczyścić buty zamszowe. Nie wszystkie wskazówki będą równie skuteczne w każdym przypadku. Dlatego musisz podjąć pewne ryzyko – nikt nie da ci 100% gwarancji, że dana metoda zadziała, a skóra pozostanie równie piękna, jak zaraz po zakupie obuwia. Stosowanie specjalnych preparatów wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem uszkodzenia butów z zamszu, niż podczas czyszczenia ich metodami „domowymi”.

Zobacz też:  Poznaj wygodne kurtki jeansowe damskie!


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też