Jak otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?

Zwolnienie lekarskie można otrzymać bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób uzyskać elektroniczne L4, które usprawiedliwi twoją nieobecność w pracy.

Zwolnienie lekarskie online jest coraz częściej wykorzystywane przez pracowników. Szybki czas jego otrzymania sprawia, że pacjent nie musi martwić się o nieobecność w pracy. Warto dowiedzieć się więcej o e-zwolnieniu.

Zwolnienie lekarskie online – co to jest?

Zwolnienie lekarskie online jest elektronicznym dokumentem, które wystawiane jest w celu usprawiedliwienia czasowej niezdolności do pracy. E-zwolnienie zawiera podstawowe informacje o chorym, takie jak imię, nazwisko oraz pesel. Znajduje się na nim powód nieobecności i czas, na jaki zostało wystawione. W dokumencie podane są też dane pracodawcy oraz osoby, która stwierdziła u danego pacjenta niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych. Zatwierdzone l4 online trafia do systemu ZUS-u, do którego wgląd ma także pracodawca, dlatego nie trzeba już mu dostarczać zwolnienia w formie papierowej.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie online?

Chciałbyś otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu? Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest uzupełnienie krótkiego formularza medycznego na stronie internetowej. Należy tam podać swoje imię i nazwisko wraz z numerem pesel. Trzeba również wskazać przyczynę swojej niezdolności do pracy i podać termin, na jaki chce się otrzymać zwolnienie lekarskie. Nie można też zapomnieć o wpisaniu numeru NIP pracodawcy. Jeśli lekarz nie będzie miał przeciwwskazań co do twojego zgłoszenia, to w ciągu kilku minut dostaniesz L4 na swój adres e-mail. Taki dokument możesz też uzyskać podczas konsultacji lekarskich online.

Czy zwolnienie lekarskie online może zostać wystawione z datą wcześniejszą?

Ciekawi cię, czy lekarz może ci wystawić e-zwolnienie online z datą wcześniejszą? Ma on taką możliwość. Jeśli specjalista stwierdzi, że nie jesteś zdolny do wykonywania zadań służbowych już od jakiegoś czasu, to może on wpisać wcześniejszą datę na zwolnieniu. Nie może ona jednak przekraczać więcej niż 3 dni, licząc od dnia, w którym zgłosiłeś się do lekarza. Jeśli twoja nieobecność w pracy jest dłuższa, to niestety za poprzedni okres nie otrzymasz usprawiedliwienia w postaci zwolnienia lekarskiego. Warto tu dodać, że istnieją wyjątki i czasami lekarz może wystawić L4 z datą wsteczną powyżej 3 dni.

Czy pracodawca może nie przyjąć zwolnienia lekarskiego online?

Wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie online trafia do elektronicznego systemu, do którego dostęp ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz twój pracodawca. Taki dokument jest legalny i musi być przez niego zaakceptowany. Jeśli jednak będzie on miał jakieś wątpliwości co do prawdziwości niezdolności do pracy danego pracownika, to może on zgłosić się do ZUS-u w celu skontrolowania zasadności wystawionego L4. Kontrolę może wykonać sam pracodawca lub z pracownikami ZUS-u. 

Zwolnienie lekarskie online – czy zawsze jest wystawiane?

Zastanawiasz się, czy zwolnienie lekarskie online jest zatwierdzane w każdym przypadku? Niestety zdarzają się sytuacje, że podczas weryfikacji formularza medycznego, specjalista uznaje, że nie widzi on przesłanek co do niezdolności pracownika do pracy, wtedy nie godzi się na wystawienie zwolnienia lekarskiego. Lekarz może także zwrócić się do chorego z prośbą o uzupełnienie braków w formularzu bądź o przedstawienie dokumentacji medycznej.

Zalety zwolnienia lekarskiego online

Do zalet zwolnienia lekarskiego online można przede wszystkim zaliczyć wygodę i oszczędność czasu. Takie L4 można otrzymać w dowolnym momencie i dowolnym czasie. Nie trzeba udawać się do lekarza na wizytę i marnować czasu na stanie w długich kolejkach. Jeśli ktoś nagle poczuje się źle, to może w danym momencie wnioskować o zwolnienie lekarskie i pozostać w domu w celu szybkiego powrotu do zdrowia.

Jeśli nagle poczułeś się gorzej, to skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego online. Bez wychodzenia z domu otrzymasz potwierdzenie niezdolności do pracy.Zobacz także:
Exit mobile version