Czy można iść na zakupy na L4?

Dokument e-ZLA potocznie zwany przez pracowników L4 wystawiany na określony czas przez lekarza gwarantuje pracownikowi możliwość leczenia się bez konieczności uczęszczania do zakładu pracy. Oczywiście jako że jest to dokument uprawniający do pobierania wynagrodzenia podlega on kontroli ze strony ZUS-u. Co powinniśmy wiedzieć o “L4” oraz co możemy robić na takim zwolnieniu?
Avatar

Wychodzenie z domu a L4 – kiedy możemy wyjść?

Przebywanie na zwolnieniu ZLA jest utożsamianie przez dużą część ludzi jako obowiązek pozostania w domu, ponieważ jest się chorym. Takie podejście jest oczywiście nie prawdziwe a to czy powinniśmy zostać w domu zależy od takich czynników jak kod zwolnienia. Przy wystawianiu zwolnienia lekarskiego, doktor dokonuje wyboru wynikającego z przeprowadzonego różnicowania medycznego czy pacjent powinien na czas dojścia do zdrowia pozostać w domu, czy też może chodzić. W przypadku szeregu chorób zakaźnych i infekcji często na zwolnieniu jest kod 2, czyli “chory powinien leżeć”. W sytuacji kiedy lekarz zaznacza taką opcję powinniśmy się do tego zastosować i przez czas procesu leczenia pozostać w domu. 

Zupełnie innym przypadkiem jest wystawienie zwolnienia z kodem 1, który to informuje nas o tym że możemy chodzić. Dostęp do informacji zawartych w zwolnieniu nie jest przekazywany pracodawcy, jednak służy kontroli urzędnika ZUS-u. Zapis o możliwości chodzenia sugeruje że procesowi leczenia chodzenie nie przeszkadza, lub nawet go przyspiesza. Co w sytuacji kiedy jesteśmy osobami samotnymi i nie ma kto udać się do sklepu po produkty pierwszej potrzeby? Żadne zwolnienie lekarskie nie może zabronić nam wychodzenia z domu w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb takie jak zakupy spożywcze. Jeżeli więc bałeś się spotkać szefa robiąc zakupy podczas zwolnienia lekarskiego to twoje wątpliwości powinny być w tym momencie rozwiane. 

Wyjątki dotyczące wychodzenia z domu

W przypadku kiedy na zwolnieniu lekarskim widnieje informacja o powinności leżenia a w trakcie zwolnienia lekarskiego udajemy się np. do parku linowego, na wakacje, do kina etc. i zostaniemy zauważeni przez pracodawcę to ma on możliwość zgłoszenia tego faktu do ZUS-u który zarządzi kontrole. Musimy pamiętać że cofnięcie decyzji o zasadności zwolnienia lekarskiego obliguje nas do zwrócenia środków które w ramach zwolnienia otrzymaliśmy a także może skutkować rożnego rodzaju karami. Podstawą procesu leczenia jest stosowanie się do zasad narzuconych przez lekarza prowadzącego. W przypadku kiedy aktywność fizyczna jest wskazana i dostajemy tzw. L4 chodzące na przykład w związku z uszkodzeniem części narządu ruchu to kontrola z ZUS-u nie będzie miała problemu w zweryfikowaniu tego faktu. Podstawą do uniknięcia ewentualnych kar jest znajomość przepisów i stosowanie się do proceu leczenia narzuconego przez doktora. 

Zobacz też:  JoLash - skuteczny i bezpieczny sposób na piękne rzęsy

Kiedy udać się na L4? 

Udanie się na zwolnienie lekarskie jest przez część osób traktowane jako sposób na ucieczkę od problemów w pracy czy też trudnej sytuacji życiowej. Należy pamiętać że idąc na zwolnienie możemy zostać poddani wyrywkowej kontroli z ZUS-u który zweryfikuje zasadność naszego zwolnienia i to czy realnie na nim przebywamy. Mimo wszystko jeżeli czujemy się słabo, lub odczuwamy nieprzyjemne objawy koniecznie zwróćmy się do lekarza którego możemy poradzić się i poprosić o wystawienie takiego zwolnienia. Podstawą do efektywnej pracy i wysokiej jakości życia jest dobre zdrowie fizyczne i psychiczne, które powinniśmy sobie zapewnić nawet jeżeli musiało by to oznaczać nieobecność w pracy przez 2 tygodnie. Zwolnienie lekarskie może wystawić każdy lekarz nawet ten leczący w ramach usługi prywatnej w jednoosobowej praktyce lekarskiej. 

 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też