Kiedy na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem?

Kiedy na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy warto udać się z dzieckiem do dentysty. Często zapominamy, jak ważne jest wyrabianie odpowiednich nawyków w dzieciństwie oraz zaniedbujemy profilaktykę zębów mlecznych. Przy odpowiednim nastawieniu dziecka i jego opiekunów, pierwsze spotkanie ze stomatologiem będzie pozytywnym doświadczeniem, które zaprocentuje w przyszłości.  

Dziecko u stomatologa – kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna polegać na rutynowej kontroli uzębienia oraz na instruktażu w zakresie higieny jamy ustnej. W ten sposób, metodą małych kroków, dziecko oswoi się z lekarzem stomatologiem, a pozytywne doświadczenie zapamięta do końca życia. Jeśli będziemy zwlekać do pojawienia się pierwszych ubytków, dziecko może przestraszyć się borowania i leczenia. Może to doprowadzić do trwałej niechęci do odwiedzania gabinetu lekarskiego, nawet w dorosłym życiu.

Na pierwszą wizytę warto wybrać się, gdy w jamie ustnej naszego maluszka zaczną pojawiać się pierwsze zęby mleczne. Najczęściej czas ten przypada na 6-8 miesiąc życia. Tego rodzaju konsultacja to doskonały moment dla rodziców, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące higieny i profilaktyki. Rodzice powinni zostać uczuleni także na zjawisko tak zwanej próchnicy butelkowej.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta na ogół odbywa się na kolanach rodziców przy włączonej bajce. Lekarz delikatnie dokonuje oceny stanu uzębienia, przy pomocy lusterka, lampy, zgłębnika i dmuchawki. Bardzo ważne jest, aby dziecko pozostawało odprężone podczas całej konsultacji. Nie należy zmuszać dziecka, ani wykonywać żadnych działań „na siłę”.

Wizyta adaptacyjna odbywa się na jednej z kolejnych wizyt, gdy dziecko świadomie interesuje się narzędziami i gabinetem stomatologicznym. Przeważnie taka wizyta ma formę zabawy na fotelu dentystycznym, podczas której lekarz opowiada i zapoznaje najmłodszego pacjenta ze specyfiką leczenia zębów. Bardzo ważny jest także świadomy wybór lekarza. Częste zmiany gabinetów mogą dodatkowo stresować maluszka. Stomatologia dziecięca w Warszawie pozwala na bezstresowe oswojenie najmłodszych członków rodziny ze specjalistą, przy jednoczesnej kompleksowej opiece nad uzębieniem.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Przygotowania do pierwszej wizyty stomatologicznej warto zacząć podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Rodzice powinni zadbać o regularne mycie zębów. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do smaku pasty i uczucia jakie towarzyszy szczotkowaniu. Bardzo ważne jest także z oswojenie maluszka z dotykaniem warg, zębów, języka i dziąseł.

Ze starszymi dziećmi należy rozmawiać i w swobodny sposób opowiadać o gabinecie stomatologicznym. Dziecko wyczuje nasze ewentualne zdenerwowanie i w konsekwencji samo zacznie odczuwać stres. Podczas tłumaczenia warto używać bajkowych metafor i porównań oraz unikać wyrazów, które kojarzą się z bólem. Nie powinno się jednak okłamywać dziecka i zapewniać, że na pewno nic go nie zaboli. W ten sposób lekarz i rodzice mogą stracić wiarygodność oraz zaufanie najmłodszego pacjenta.

Więcej informacji na temat przygotowania dziecka do pierwszej wizyty, znajdziesz na stronie: https://www.supradent.pl/Zobacz także:
Exit mobile version