Jak ubrać się na wigilię? Poznaj podstawowe zasady!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który z utęsknieniem czeka niemal każdy. Jest to doskonała okazja do chwili odpoczynku i spotkania z bliskimi – także tymi mieszkającymi na co dzień bardzo daleko. Jak ubrać się na wigilię, aby godnie świętować to ważne wydarzenie? Sprawdź!
kinga
jak się ubrać na wigilię

Święta Bożego Narodzenia są niezwykłym czasem, który staramy się obchodzić w równie niezwykły sposób. Uroczysta kolacja wigilijna, świąteczne śniadania i obiady w gronie najbliższych wymagają stosownej oprawy. Nawet spędzając święta w domu, wyłącznie z najbliższą rodziną, zazwyczaj chcemy, aby był to czas inny niż na co dzień, gdy w biegu szykujemy się do szkoły czy pracy. Dlatego przygotowania do świąt to nie tylko sprzątanie i pichcenie tradycyjnych potraw. To także chwila dla siebie na pielęgnację i dobór właściwego stroju. Jak ubrać się na wigilię? Poznaj podstawowe zasady!

Jak się ubrać na wigilię – czy istnieje świąteczny dress code?

Tak, w przypadku wigilii i Świąt Bożego Narodzenia istnieje dress code, czyli pewien zbiór zasad, które odnoszą się do właściwego dopasowania ubioru do okazji. Co więcej, nie dotyczy on wyłącznie sytuacji zawodowych (jak np. wigilia w pracy) czy innych oficjalnych spotkań, ale także uroczystości w gronie najbliższych. Jeśli chodzi o ostatnie z wymienionych, z pewnością można pozwolić sobie na nieco więcej swobody i lekkie odstępstwa. Niemniej warto spełnić kilka podstawowych warunków związanych z takimi elementami jak:

  • strój;
  • obuwie;
  • dodatki;
  • odzież wierzchnia.

Myślisz, że stworzenie odpowiedniej stylizacji na wigilię to trudne i stresujące zadanie? Nic bardziej mylnego! To doskonała sposobność do tego, aby poświęcić sobie odrobinę czasu, odpocząć od świątecznych przygotowań i poczuć się naprawdę dobrze. 

Jak ubrać się na wigilię – strój

Bez względu na to, na jaki strój na wigilię postawisz, czy w przypadku kobiet będzie to sukienka, spódnica i bluzka lub kombinezon, a w przypadku mężczyzn garnitur i koszula, warto zadbać o jedną kwestię – aby było elegancko i świątecznie. Wybór wśród „świątecznych” kolorów jest naprawdę spory:

  • klasyczna czerwień;
  • ciemna, elegancka zieleń;
  • złoto;
  • srebro;
  • bordo.
Zobacz też:  Jak się ubrać na imprezę osiemnastkową? Strój i makijaż odpowiedni dla nastolatki 

Jeśli z jakiegoś powodu nie przemawiają one do ciebie, nic nie szkodzi. Z powodzeniem możesz postawić też np. na granat i czerń – tym bardziej, jeśli zamierzasz połączyć je ze stosownymi dodatkami, o których mowa poniżej. Lubisz brązy i beże? I one świetnie sprawdzą się i będą pasować do okazji, jeśli tylko wybierzesz odpowiednio elegancki fason (np. z niezbyt głębokim dekoltem, bez odsłoniętych pleców, ramion, kolan itp.) i właściwe dodatki. W miarę możliwości unikaj natomiast typowo letnich i wiosennych barw i motywów, jak np. zwiewna, kwiecista sukienka na wigilię – nawet jeśli posiadasz taką w wersji eleganckiej.

Oczywiście nie musimy dodawać, że wszelkie luźne stylizacje, jak dres i kapcie, choćby ze świątecznym motywem, odpadają! Naturalnie w domu liczy się wygoda. Dlatego z powodzeniem możesz je nosić, ale na tę jedną ważną chwilę – do wigilijnej kolacji – postaw na strój pełen klasy i elegancji, aby podkreślić świąteczny klimat. 

Jak ubrać się na wigilię – obuwie

Świąteczna stylizacja to nie tylko odpowiednio dobrana, efektowna sukienka czy garnitur. Jej nierozerwalnym elementem jest także obuwie. Nawet najciekawsza kreacja, jak np. mała czarna z koronką, nie wypadnie dobrze, jeśli wystąpisz w niej na boso lub – co gorsza – w uroczych, futrzanych kapciach! O ile w trakcie ostatnich przygotowań możesz je nosić, koniecznie pamiętaj o zmianie na szykowne buty tuż przed tym, zanim zasiądziesz do stołu.

Ta sama zasada obowiązuje, gdy wybierasz się do kogoś z wizytą w czasie świąt. To oczywiste, że nie możesz nabrudzić komuś w domu, spacerując w choćby najbardziej eleganckim, najmodniejszym, ale ubłoconym obuwiu. Dlatego zabierz ze sobą buty na zmianę, które dyskretnie przebierzesz po wejściu do gospodarzy. Niekoniecznie muszą to być buty na wysokich obcasach (zwłaszcza, gdy właściciele domu posiadają piękny parkiet!). Bez problemu możesz wybrać gustowne buty o płaskiej podeszwie.

Zobacz też:  Chcesz samodzielnie rozjaśnić swoje włosy? Zobacz, jak możesz to zrobić!

Jak ubrać się na wigilię – dodatki

Niezależnie od tego, czy zostajesz na święta we własnym domu, czy wybierasz się w odwiedziny do bliskich, zadbaj o dodatki. W okresie świątecznym śmiało możesz postawić na dobrze dobrane dodatki, takie jak kolczyki, naszyjnik, bransoletka. W zależności od tego, jaką kreację i dodatki wybierzesz, biżuteria może pełnić rolę dyskretnego dopełnienia całości lub stanowić główną ozdobę. Wychodząc z domu, nie zapomnij o eleganckiej torebce, która przecież także stanowi część stylizacji. W chłodny, zimowy wieczór śmiało możesz założyć elegancki, niebanalny kapelusz i gustowny szal. 

Jak ubrać się na wigilię – odzież wierzchnia

Jeżeli wychodzisz z domu w tym szczególnym czasie, koniecznie zadbaj o gustowną odzież wierzchnią. Ona także stanowi bardzo ważną część wigilijnej stylizacji, nawet jeśli bliscy zobaczą cię w niej zaledwie przez chwilę. Zrezygnuj więc z ulubionej kurtki puchowej i zastąp ją np. eleganckim rozkloszowanym płaszczem. 

Jak ubrać się na wigilię firmową?

Zdecydowanie postępuj wedle powyższych wskazówek. Prosta elegancja i klasyka sprawdzają się bowiem w każdej sytuacji. Chyba że w firmie zostanie ustalony bardzo konkretny dress code. Czasem, zwłaszcza w miejscach pracy, które na co dzień wymagają eleganckiego stroju, pracownicy mają ochotę przy okazji różnego rodzaju spotkaniach integracyjnych pokazać się w nieco innej, luźniejszej odsłonie. W przypadku, gdy tak zostanie ustalone, oczywiście dostosuj się do przyjętych założeń, nawet wtedy, gdy będzie to wiązało się np. z założeniem jeansów i wygodnego swetra z motywem świątecznym. 

Jesteś organizatorem wigilii? Poinformuj gości!

Jeżeli tym razem to ty organizujesz rodzinną wigilię u siebie w domu, koniecznie poinformuj osoby, które zapraszasz, o tym, jaki dress code obowiązuje. Nawet bowiem, jeśli jest to spotkanie w gronie najbliższych, osoby ubrane zdecydowanie inaczej od innych mogą czuć się nieswojo. Informację taką możesz przekazać w sposób bardzo subtelny, w luźnej rozmowie, wskazując np. jak ty zamierzasz się ubrać, jeśli obawiasz się, że ktoś może źle odebrać komunikat wypowiedziany wprost jako narzucanie stylu. W przypadku wigilii firmowej nie ma takiego problemu, bo każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nadal jednak są to relacje na gruncie zawodowym i należy się dostosować do pewnych zasad. Tutaj zatem możesz powiedzieć bezpośrednio, w jakim kształcie widzisz tegoroczną imprezę. 

Zobacz też:  Biustonosze białe Triumph – kluczem do komfortu i elegancji w każdej sytuacji

Jak ubrać dziecko na wigilię?

W przypadku małych dzieci liczy się przede wszystkim wygoda. Od tego bowiem, jak będą się czuły, w dużej mierze zależy ich samopoczucie. Warto postawić jednak na schludne ubranie. Starsze dzieci, kilkuletnie, a tym bardziej nastolatków, można natomiast zachęcić do założenia odświętnego stroju. Powinny one mieć świadomość tego, jak ważnym i uroczystym czasem jest nie tylko kolacja wigilijna, ale i całe Święta Bożego Narodzenia. Co za tym idzie, muszą wiedzieć, że czas ten wymaga właściwej oprawy i odrobiny zaangażowania, w tym we własny wygląd. Dla starszych dzieci nie powinno to być zaskoczeniem, ponieważ w szkole także występują niejednokrotnie w tzw. stroju galowym podczas rozmaitych akademii i innych imprez.

Podsumowanie

Warto dobrze zastanowić się nad kwestią stylizacji na święta – niezależnie od tego, czy zamierzasz spędzić ten czas na wyjeździe, czy w domowym zaciszu. W święta – choć na chwilę – zapomnij o jeansach, dresach i wygodnych kapciach! Zasady prawidłowego doboru stroju obowiązują zarówno kobiety i mężczyzn. Ponadto warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że określone sytuacje wymagają konkretnego zachowania i wyglądu. Doskonałym pomysłem jest przygotowanie kreacji kilka dni wcześniej, by nie szukać wszystkiego na ostatnią chwilę i nie denerwować się w tym szczególnym okresie, który powinien przecież wiązać się z radością a nie stresem! 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też