Jakich audiobooków warto słuchać?

kinga

Nowoczesne technologie ułatwiają nasze codzienne życie. Sprawiają one, że możemy korzystać z tak licznych i różnorodnych rozrywek, jak nie miało to miejsca nigdy wcześniej. Świetnym dowodem są w tym przypadku audiobooki, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych książek. Jakich audiobooków warto słuchać, by móc przyjemnie spędzić czas… a jednocześnie nie rozpraszać się podczas codziennych aktywności? Przeczytaj poniższy tekst, by móc poznać odpowiedź na to pytanie.

Jakich audiobooków warto słuchać?

Niestety, nie znajdziesz tu jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu. Każdy z nas ma inny gust, upodobania oraz oczekiwania. Mimo to warto pamiętać przynajmniej o kilku istotnych aspektach.

Najważniejszym atutem audiobooków jest… oprawa dźwiękowa

Jak zapewne się domyślasz, w przypadku audiobooków ważna jest nie tylko treść opowiadanej historii (dialogi, fabuła, sposób opisywania postaci i zdarzeń). Owszem, jest to istotny, ale nie jedyny element, o którym należy pamiętać. Siłą audiobooków jest głos lektora. 

To właśnie dlatego po dziś dzień wielkim zainteresowaniem i powszechnym uznaniem cieszy się audiobook powstały na podstawie Trylogii husyckiej, czyli 3 powieści stworzonych przez polskiego pisarza fantasy — Andrzeja Sapkowskiego. Choć został on wydany jeszcze w 2013 roku, wciąż zajmuje czołowe miejsca w rankingach polskich audiobooków. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić — świetnie dobrani lektorzy to olbrzymi plus Trylogii w wersji audio. O profesjonalizmie może świadczyć, chociażby fakt, że podczas przygotowywania produkcji zaangażowano kilkanaście osób. Dzięki temu historia jest dynamicznie opowiedziana, a słuchający zostaje szybko wprowadzony w klimat piętnastowiecznego świata.

Audiobook powinien być prosty w odbiorze

Przystępność historii jest elementem, o którym czasem zapomina się podczas wyboru audiobooków. Tymczasem, jest to niezwykle istotny element. Ważna jest bowiem nie tylko oprawa dźwiękowa, ale także „stopień skomplikowania” historii, stylu pisarza itp. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli zamierzasz słuchać historii np. podczas pracy czy jazdy autem w charakterze kierowcy, napisane trudnym językiem rozprawy naukowe nie będą idealnym rozwiązaniem. Znacznie lepszym pomysłem jest wybór książki przystępnie napisanej, a jednocześnie wciągającej. Do takich należy między innymi Kłamczuch” — audiobook cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników literatury współczesnej. Jeśli zamierzasz słuchać interesujących historii np. podczas podróży komunikacją miejską, świetnym rozwiązaniem może być dla Ciebie audiobook: kryminał, powieści sensacyjne, obyczajowe czy przygodowe.

Zobacz też:  Przesądy związane z ubraniem zmarłego

Oczywiście, wyżej wymienione powieści to tylko niektóre spośród wszystkich pozycji, po które warto sięgnąć w postaci audiobooków. Do pozostałych należą takie cenione powieści z zakresu literatury polskiej i światowej jak na przykład:

  • twórczość Remigiusza Mroza, w tym na przykład „Kasacja” i inne powieści opowiadające o losach ambitnej prawniczki — Joanny Chyłki,
  • Y. N. Harari „Homo sapiens. Od zwierząt do bogów” – niezwykle interesująca lektura z pogranicza historii, filozofii, religii oraz socjologii.


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też