Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry suchej

Zasady pielęgnacji skóry suchej obejmują przede wszystkim wykonywanie regularnych zabiegów oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Należy używać odpowiednich kosmetyków, czyli bogatych w związki o właściwościach hydrofilowych, hydrofobowych i okluzyjnych.

Dlaczego skóra staje się sucha?

Powszechnie uważa się, że to jeden z najbardziej problematycznych w codziennej pielęgnacji typ skóry. Dzieje się tak ze względu na pojawiające się potrzeby oraz dolegliwości, których obecność związana jest z zaburzeniami gospodarki hydrolipidowej skóry. Zbyt niski poziom cząsteczek tłuszczowych sprawia, że skóra traci szczelność i zdolności utrzymywania oraz wiązania wody. Poza tym, że staje się narażona na szybką utratę wody, czego efektem jest suchość, dodatkowo zwiększa się jej podatność na podrażnienia oraz wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Niedobór składników lipidowych i wody przyspieszają procesy starzenia się skóry, ponieważ tzw. cement międzykomórkowy nie jest wystarczająco gęsty i wytrzymały. Przez to nasila się widoczność zmarszczek, a skóra zaczyna być wiotka, cienka i matowa z tendencją do łuszczenia. Celem pielęgnacji skóry suchej jest przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jednym z niezbędnych w kosmetyczce jest wówczas mocno nawilżający krem do twarzy. Dermokosmetyk wyróżnia formuła zawierająca związki o właściwościach hydrofilowych, hydrofobowych i modyfikujących warstwę rogową naskórka. Stosowany regularnie wspomaga procesy odbudowy cementu, usprawnia syntezę wody w głębokich i płytkich warstwach naskórka oraz uszczelnia płaszcz lipidowy, wpływając na tempo odparowywania wody ze skóry. Dzięki temu skóra odzyskuje optymalną kondycję i nie ulega przesuszeniu, ale jednocześnie nie doświadcza nadprodukcji sebum. 

Najważniejsze zasady

Zabieg nawilżenia jest bezcennym elementem codziennej pielęgnacji, ale oprócz niego niemniej ważne są oczyszczanie i tonizowanie, których wykonywanie powinno odbywać się jako pierwsze. Do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych z powierzchni skóry najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki. Ich skład wolny jest od szkodliwych związków prowokujących podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne. Zawierają one natomiast kompleksy różnorodnych bezpiecznych i naturalnych substancji myjących, wygładzających i zmiękczających naskórek. Skóra staje się odświeżona, miękka i promienna, a co najważniejsze, jest odpowiednio przygotowana do tonizacji i innych zabiegów. Przez to jest bardziej podatna na działanie składników zawartych w dermokosmetykach stosowanych później. W ramach oczyszczania warto stosować peelingi, ale nie te o charakterze ziarnistych scrubów, bo zwiększają ryzyko podrażnień. Dobrze wybrać dermokosmetyczną emulsję lub inny produkt tej samej linii. Jedną z ważnych zasad jest ponadto ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniami UV i wiatrem, dlatego po zabiegu nawilżania warto nałożyć krem z filtrem SPF.



Zobacz także:
Exit mobile version