Jak zabudować szafę i o czym warto pamiętać?

kinga
jak zabudować szafę

Świetnym pomysłem na wykorzystanie wnęki w dowolnym pomieszczeniu jest szafa do zabudowy. Nic dziwnego, że znajduje się w wielu nowoczesnych mieszkaniach. To funkcjonalny mebel pozwalający na optymalne wykorzystanie powierzchni. Jak zabudować szafę

Wybór odpowiedniej szafy do zabudowy

Podstawą jest odpowiedni projekt, który będzie mógł w pełni wykorzystać wnękę. Warto wziąć też pod uwagę jej funkcjonalność. Z tego powodu w korytarzu doskonale sprawdzi się takie rozwiązanie, jak szafa do zabudowy z siedziskiem. Dzięki temu możemy łatwo nałożyć i zdjąć obuwie. Natomiast standardem jest szafa z lustrem. Jest ona nie tylko praktycznym wyborem, ale również sposobem, który powiększa wnętrze optycznie.

Możemy też wykonać szafę przesuwną do zabudowy, która jest dobrym pomysłem w przypadku niewielkich oraz nieustawnych wnętrzach.

Sprawdź także: https://magazynremont.pl/szafa-zabudowana

Kolejnym pomysłem na kreatywne zagospodarowanie przestrzeni jest szafa do zabudowy z przewidzianym miejscem na TV. Szafa do zabudowy z telewizorem to doskonałe rozwiązanie, kiedy jesteśmy właścicielami  domów tradycyjnych, gdzie nowoczesny sprzęt często zaburza aranżację przestrzeni.

Jak zabudować szafę? Wybór odpowiednich materiałów

Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno. Szafa z drewna jest nie tylko wytrzymała, ale też świetnie się prezentuje. Ponadto wpasuje się do każdego pomieszczenia, niezależnie od wybranej stylistyki. Obecnie szafy produkowane są prawie z każdego gatunku drewna. Możemy więc wybrać drewno liściaste lub iglaste. Producenci oferują dąb, buk, orzech, czy nawet niezwykle wytrzymałe drewno egzotyczne. Ostatnia opcja jednak może dużo kosztować.

Jeśli zależy nam na niskiej cenie, dobrym wyborem będzie szafa do zabudowy wykonana ze sklejki. Co prawda nie jest tak trwała, jak szafa drewniana, jednak prezentuje się również estetycznie.Mamy wybrany materiał, wiec pozostało tylko sprawdzić, jak zabudować szafę.

Zobacz też:  Modne stylizacje z damskimi workerami

Montowanie szafy w zabudowie: poradnik krok po kroku

Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce. Może być to np. wnęka, która ograniczona jest ścianami pokoju lub róg pomieszczenia.  pomieszczenia.

Czas na zdjęcie wymiarów. Istotna jest wysokość, szerokość oraz głębokość szafy. Pamiętajmy, by dodać ok. 2 cm zapasu na drzwi. Jeśli jesteśmy zdecydowani szafę z drzwiami przesuwnymi, doliczmy dodatkowe 5 cm na prowadnice.

Następnym etapem jest wykonanie projektu szafy. Możemy rozrysować go na papierze albo wykorzystać przeznaczone do tego programy online. Nie zapominajmy, że organizacja wnętrza i rozmieszczenie półek, drążków i innych elementów powinno zależeć od tego, co będziemy przechowywać w szafie. Uwzględnijmy też szuflady lub wysuwane kosze, które są praktycznym sposobem na przechowywanie bielizny oraz dodatków. Konstrukcja szafy też musi być dobrze przemyślana.

Teraz skompletujemy materiały i narzędzia. Muszą być to przede wszystkim płyty meblowe, by móc wykonać konstrukcję. Nie obejdzie się też bez prowadnic, zawiasów, kątowników, koszów, oklein, drążków na ubrania, wkrętów, kołków montażowych i śruby. Pomocne narzędzia to:

  • wiertarka
  • wkrętarka
  • młotek
  • szczypce
  • poziomnica
  • piła do cięcia
  • papier ścierny
  • obcęgi.

Więc jak zabudować szafę? Montaż rozpoczynamy od wykonania konstrukcji bazującej na pionowych ścianach nośnych, do których następnie należy przytwierdzić kątowniki wraz z półkami.

Natomiast montaż drzwi rozpoczynamy od prowadnic – zamontujmy na tym etapie górną i dolną.

Następnym krokiem jest przykręcenie do drzwi kółek i umiejscowienie prowadnic.

Końcowym etapem jest zamontowanie zawiasów po wewnętrznej stronie drzwi oraz listwy odbijakowej i przeciwkurzowej.

Podsumowanie

Zamontowanie szafy do zabudowy nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się początkowo wydawać. Inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku, kiedy chcemy wiedzieć, jak samemu wykonać szafę w zabudowie. Wtedy wymagane są większe umiejętności majsterkowania.

Zobacz też:  Czy warto nosić bieliznę modelującą? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też